Web sitesi SEO’sunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için altı araç

Web sitesi SEO’sunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için altı araç Herhangi bir dijital pazarlamacı, SEO’nun her zamankinden daha önemli hale geldiğini biliyor. Yeni trendlerin ortaya çıkmasıyla (örneğin, sesli arama, mobil ilk indeksleme, AI devrimi), web sitenizin SEO performansını en başından kontrol etmeniz ve bugün ayakta kalmak için olası sorunları düzeltmeniz gerekir.

Ama büyük sorun, birçok dijital pazarlamacının SEO hakkında çok şey bilmesidir , ancak web sitelerinin SEO’sunun net bir resmi yoktur . Bu rapora göre  , pazarlamacıların% 61’i SEO performansını ve organik varlığını en iyi pazarlama önceliği olarak kontrol etmeye ve geliştirmeye devam ediyor . Yani, bu% 61’e sığdırmak istiyorsanız, SEO’yu ciddiye almanın ve ilerlemenizi izlemeye başlama zamanı.

Bilgili bir pazarlamacı olarak, daha fazla SEO görevini daha kısa sürede tamamlamak istersiniz. Sıralamanızı takip ediyor veya web sayfalarınızın belirli arama sorguları için ne kadar iyi optimize edildiğini kontrol ediyor olsun, SEO araçları herhangi bir pazarlamacı için gerçek bir cankurtaran olabilir.

Neyse ki, kendi web sitenizi Google’ın baktığı şekilde görmenize ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olan birçok çevrimiçi araç bulunmaktadır.

Umarım bu altı araç, işinizi rakiplerinizin önünde tutmak için çok daha kolay hale getirir.

1.  Site yükleme süresini kontrol edin

Birçok web sitesi sahibi genellikle bu parametrenin önemini hafife alır veya hatta farkında değildir. Google araştırmalarına göre  , bir ziyaretçinin bir web sitesinden ayrılma olasılığı, sayfa yüklendikten 5 saniye sonra% 90 artar. 6 saniye sonra, sıçrama olasılığı% 106 artar

Küçük işletmeler için, web siteniz yavaşsa, SEO’nuz zayıf olacaktır. Bu, Google Sıralama düşüşleri, yüksek hemen çıkma oranları ve düşük satış sonuçları gibi farklı sorunlarla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

EBay veya Walmart gibi büyük şirketler için kaliteli içerik ve ilginç teklifler yeterli değildir. Zaman saniyede milyarlarca dolar demektir. Örneğin, Amazon,  sayfa yükünün sadece bir saniyelik yavaşlaması nedeniyle her yıl 1,6 milyar dolar kaybedebileceğine dikkat çekti  .

Yavaş site hızı, web sitenizin sıralamasını etkiler ve SEO için iyileştirmeler yapmayı gerektirir. Kasım 2019’da Finteza,  toplam 12 milyar sayfayı kaydıran 850 milyon kullanıcının bekleme süresini analiz etti  . İşte bazı ilginç araştırma bulguları:

Global sayfa yükleme hızı araştırması hakkında Finteza raporu - Website SEO

Web sitenizin yükleme hızını belirlemek için, gerçek sonuçları bulmak için Finteza’yı kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınızın tüm web sayfası özelliklerine erişmesinin ne kadar sürdüğünü, içeriğinizi ne kadar hızlı indirebileceğini, web sayfalarınızı en çok hangi tür kaynakların yavaşlattığını ve web sitenizin çeşitli cihazlara ve çeşitli ilçelere nasıl yüklendiğini gösterir.

Araç, gerçek analitik veriler ve güvenilir teşhis sağlar. Olası sorunları tespit etmenizi ve istediğiniz zaman düzeltmenizi sağlar.

2. Belirli anahtar kelime öbekleri için anahtar kelime sıralamalarını izleyin

Daha fazla trafiği artırmanıza yardımcı olmak için web sayfalarınızın her birinin anahtar kelime öbeklerine göre nasıl performans gösterdiğini bilmek önemlidir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sorgusunu iyice yanıtlamak ve kullanıcı amacını karşılamak için emin olmak, uzun vadeli SEO başarısı için en iyi yoldur.

Anahtar kelime sıralamanızı öğrendikten sonra, doğru yolda olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Belirli bir anahtar kelime için sayfa sıralamasını kontrol etmenin en hızlı yollarından biri SE Sıralamasına bakmaktır. Yazılım, biri anahtar kelime sırası izleyicisi olan farklı araç setleri sunar.

Araç, web sitesi sayfanızın hangi anahtar kelimeleri sıraladığını, anahtar kelimelerin aylık arama hacmini, KEI, trafik tahminini ve görünürlük derecesini görmenizi sağlar . Ayrıca, sayfa performansınızı rekabetle karşılaştırabilir, daha kârlı anahtar kelimeler bulabilir, kalite geri bağlantılarını izleyebilir  ve benzer web sitesi SEO fırsatlarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Küresel sıralamalarla birlikte SE Sıralaması, Google SERP özelliklerini, Harita sonuçlarını ve farklı yerler ve cihazlar için Google Ads konumlarını izler.

3. Mobil kullanım kolaylığını kontrol edin

Mobil ilk endeks çağında, mobil uyumluluk bir zorunluluktur, bir istek değildir. Mobil kullanıcıların çevrimiçi kullanıcıların çoğunluk hissesini alması şaşırtıcı değildir. Bu araştırmaya göre  , kullanıcıların% 72,6’sı 2025 yılına kadar mobil cihazlarını kullanarak yaklaşık 3,7 milyar kişiye eşdeğer olarak internete erişecek.

Google, mobil kullanım kolaylığını hala en önemli sıralama faktörlerinden biri olarak gördüğünden, web sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmeniz önemlidir. Mobil kullanıcılar için tasarım yapmak, uzun kaydırmalardan kaçınmak, farklı cihazları ve ekran boyutlarını ve mobil cihazlarda sörf yapmak için farklı hususları dikkate aldığınızdan emin olun.  Mobil deneyimleri geliştirmek için Google’ın yeni kaynağına göz atabilirsiniz  . Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Varvy’nin cevabı var. Web sitesi sahiplerinin sitenizi saniyeler içinde test etmesi ve web sitelerinin performansını görmesi için harika bir araçtır. Araç ücretsizdir, bu nedenle kullanmaya başlamak için URL girmeniz  gerekir .

Bu süreçte, kullanıcıların web sitenizin mobil cihazlara uygunluğunu nasıl iyileştirebileceği ve mobil sıralamaları nasıl artırabileceği konusunda öneriler ve yönergeler sunulacaktır. Ayrıca, Varvy, sayfa hızı optimizasyonu, sayfa güvenliği, ücretli bağlantılar bulucu, arama motoru optimizasyonu ve daha pek çok özellik gibi bir dizi yararlı özellik sunar.

4. Teknik yapıyı kontrol edin

Nasıl düşünüyorsun? Başarılı bir web sitesi yapan nedir? Web sitenizin kaliteli içeriği, görsel ve işlevsel çekiciliği, backlink profilleri, anahtar kelime araştırması, iyi gezinme ve daha pek çok şey. Fakat hepsinin ortak noktası: teknik yapıları. Anahtar kelime sıralamanızı ve kullanıcı etkileşimini etkiler.

As  Marc Robles işaret  LawRank blogda, teknik SEO sağlam bir temel ve formları bir hiyerarşi inşa edilmesine yardımcı olur. Evinizi parçalamak istemiyorsanız, teknik SEO ihtiyaçları hiyerarşisinin her seviyesini (URL’nin taranabilirliği, dizine eklenebilirliği, botlar ve kullanıcılar için erişilebilirliği, sıralanabilirliği ve tıklanabilirliği) yerine getirmeniz gerekir.

Teknik SEO’nuzun nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamak için HubSpot’un Web Sitesi Sınıflayıcısını kullanabilirsiniz. Web sitesi sahiplerinin arama motoru optimizasyonu fırsatlarını tespit etmelerine yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Araç, web sitesi performansı, sayfa içi SEO, mobil ve güvenliğe dayalı kişiselleştirilmiş raporlar oluşturur.

Bir puan (1-100) ve ayrıntılı bir rapor almak için URL’nizi ve e-postanızı girmeniz yeterlidir . Araç ayrıca, web sitenizin notunu nasıl artıracağınız konusunda eyleme geçirilebilir öneriler ve yönergeler de sunar. SEO çalışmalarınızı daha iyi yönlendirmek için HubSpot bir grup ücretli SEO aracı sunar.

5. İçerik alaka düzeyini kontrol edin

Harika içerik oluşturmak, arama motorlarından trafik oluşturmak ve hedef anahtar kelimeleriniz için üst sıralarda yer almak için yeterli değildir. Kullanıcı içeriğini anlamak ve SEO’nuzu geliştirmek için kullanmak önemlidir. Ahrefs’in çalışmada işaret ettiği gibi  , çevrimiçi içeriğin% 91’i Google’dan sıfır trafik alıyor.

Bunu yapmak için, hedef kitlenizle rezonansa giren doğru içeriği oluşturmanız, alaka düzeyi için optimize etmeniz ve görmek istediğiniz yerde yayınlamanız gerekir. Geniş eşlemeli anahtar kelimeler için bilgi grafiğini, yanıt kutularını, yerel paketleri ve diğer farklı arama sonuçlarını kullanarak sunabileceği avantajlardan bazılarını zaten gördük.

İçeriğinizi kullanıcı amacı için optimize etmezseniz devalüasyona uğrayabilir. Hedef anahtar kelimelerin amacını daha iyi anladığınızdan emin olun, bu anahtar kelimelerin SERP analizini yapın, hangi tür içeriğin iyi sıralandığını bulun, anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri araştırın, kullanıcıların sahip olabileceği tüm soruları yanıtlayın ve içeriği bu terimler için optimize edin.

Göre  bu HubSpot çalışma 2250 ile 2500 kelime arasında bir kelime sayısı ile içeriği en organik trafik oluşturur. Bu nedenle, uzun biçimli içerik oluşturmak SEO için değerli olabilir ve nişinizde bir düşünce lideri olmanıza yardımcı olabilir.

 İnsanların çevrimiçi olarak sorabileceği sorular hakkında değerli veriler almak için  , ‘Halka Cevap Ver’ adlı şık ve ücretsiz bir araç öneriyorum. Arama sorgularına dayanan popüler anahtar kelime varyasyonları sağlar ve kullanıcıların o anahtar kelimeyi ararken sık kullandıkları sorular ve kelime öbekleriyle harika bir grafik görselleştirir. Sınırsız arama almak için Profesyonel plan hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Web sitesi SEO'su için 'Herkese Cevap Ver' ile içerik alaka düzeyini kontrol etme

6. İç bağlantıları denetleyin

Dahili bağlantı farklı SEO perspektiflerinden çok önemlidir. Dahili bağlantılar bir odadan diğerine geçmenizi sağlayan kapıları açar. Ancak bir web sitesi yaşlandığında, sağlam bir bağlantı yapısını korumak ve web siteniz aracılığıyla tutarlılığı korumak zorlaşır.

John Mueller’in belirttiği gibi, web sayfalarınızın birbirine bağlanma şekli, Google’ın sayfalarınızın nasıl ilişkili olduğunu ve rollerini anlamasına yardımcı olur.  İş gereksinimlerinizi büyük ölçüde karşılayan en uygun yapı tipini seçin  .

Bir web sayfasındaki bağlantılarınızın çalıştığından emin olmak için Bağlantılarımı Kontrol Etmeyi düşünebilirsiniz.  Web sayfasında gezinmek ve hangilerinin geçerli ve hangilerinin bozuk olduğunu tespit etmek için  harika bir Chrome Uzantısıdır . Araç, tespit edilmesini ve düzeltilmesi için anında önlem almayı kolaylaştırmak için yeşildeki iyi bağlantıları ve kırmızıdaki kötü bağlantıları vurgular.

Sonuç olarak

SEO’nun her unsurundan bahsetmedim, ancak bu web sitenizin SEO’sunu kontrol etmek için anahtar alanlar olmalıdır. Doğru araçlarla birlikte, ona daha bütünsel bir bakış açısıyla bakabilir, hayatta kalan ve değişen algoritmaların altını çizebilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı