SEO Dostu Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır

SEO Dostu Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır Google, çoğu blog ve web sitesi için belki de en büyük trafik kaynağıdır.

Blog yayınlarınızı arama motorları için optimize etmiyorsanız, yüksek kaliteli blog ziyaretçilerini kaçırıyorsunuz demektir. Öte yandan, blog yayınlarınızı aşırı optimize ederseniz veya yanlış optimize ederseniz, blogunuz cezalandırılabilir ve mevcut trafiğini bile kaybedebilir.

Blog yayınınızı doğru şekilde optimize ederseniz, arama motoru sıralamalarını iyileştirecek ve daha fazla blog trafiği çekecektir.

İşte seo dostu bir blog yazısı yazmak için 7 adım.

1. Bir konu seçin

İlk adım, okuyucularınız için alakalı ve yararlı bir konu seçmektir. Blogunuzu beğenen kullanıcılar içeriğinizi Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında paylaşır ve hızlı bir şekilde geri dönmeden sitenizde daha fazla zaman harcarlar.

 Bu, arama motorlarına içeriğinizin değerli olduğunu bildiren sosyal sinyaller gönderir ve blog yayınlarınızı daha yüksek sıralar.

2. Anahtar kelime araştırması yapın

Ne hakkında yazmak istediğinize karar verdikten sonra, blog yayınınızla hedefleyebileceğiniz yüksek trafik alan anahtar kelimelerin bir listesini bulmak önemlidir. Optimize ettiğinizde bu anahtar kelimeleri blog yayınınızın farklı noktalarına (aşağıda açıklanmıştır) eklemeniz gerekir.

Konunuzla ilgili anahtar kelime fikirleri almak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Anahtar Kelime Planlayıcı’ya blog yazısı konusunuzu yazmanız yeterlidir. Google, aylık arama hacmi ve rekabet bilgileri (düşük, orta, yüksek) ile birlikte anahtar kelime fikirlerinin bir listesini sağlar.

Ana hedef anahtar kelimeniz olarak konunuzla alakalı bir yüksek trafikli anahtar kelime ve yayınınıza ekleyeceğiniz 4-5 uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçin.

3. Doğal olarak yazın

Blog yayınınızı optimize etmeden önce, ilk etapta harika bir makale yazmanız gerekir. İçeriğiniz iyi değilse, ne kadar optimize ederseniz edin, sıralaması iyi olmaz. Bu yüzden okuyucularınızı aklınızda tutarak doğal olarak bir blog yazısı yazın. Bunu ilginç bulacaklar mı? Okuyucularınıza yardımcı olacak mı? Yayınınızdaki bilgileri nasıl kullanacaklar?

Bu, içeriğinizi paragraflar halinde yapılandırmak ve tam cümleler kullanmak anlamına gelir.

4. Başlıkları

kullanma İçeriğinizi anlaşılması kolay bölümlere ayırmak için başlıkları (H1, H2, H3) kullanın. Başlıklar, Google’ın blog yayınınızdaki alt konuları anlamasını kolaylaştırır ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 Başlıklar ayrıca okuyucuların yayınınızı hızlı bir şekilde taramasını, ana noktaları anlamalarını ve kolayca okumasını sağlar.

Genellikle, başlık H1 başlığında görüntülenir ve yayınınızdaki her alt konu kendi H2 alt başlığına sahip olmalıdır. H3 alt başlıklarını kullanmanız gerekiyorsa, H2’den sonra kullanıldıklarından emin olun.

Ana hedef anahtar kelimenizi başlığınızda bir kez kullanın. Genellikle Google, Başlığınızın yaklaşık 50-60 karakterini gösterir. Bu nedenle yayın başlığınızı bu sınırın içinde tutun.

Uzun kuyruk anahtar kelimelerinizi, yayınınızı çok çeşitli anahtar kelimeler ve arama ifadeleri için sıralamak için bazı alt başlıklarda da kullanabilirsiniz. Ancak, başlıklardaki anahtar kelimeleri fazla kullanmayın. Aksi takdirde, anahtar kelime doldurma nedeniyle cezalandırılabilirsiniz.

5. Meta Açıklaması Optimize Etme

Meta açıklaması, arama motoru sonuçlarında blog yazı başlığınızın altında görünen 1-2 satırlık metindir. Arama motorlarının blog yayınınızın konusunu anlamasına yardımcı olur, bu nedenle arama sıralamalarını etkileyen en faktörlerden biridir.

Meta açıklama eklerken, blog yayınınızın içeriğini açıklayan 1-2 satır tam ve anlamlı cümleler sağlamanız gerekir. Google yalnızca 150 karaktere kadar meta açıklama görüntüler, bu nedenle meta açıklamanızın bu sınır dahilinde olduğundan emin olun.

Meta açıklaması, ana hedef anahtar kelimenizi ve ilişkili uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi dahil etmek için harika bir yerdir. Ancak, çok fazla anahtar kelime doldurmaya çalışırsanız veya anahtar kelime içinde anlamsız ifadeler kullanırsanız, Google açıklamanızı görmezden gelir.

Bununla birlikte, çoğu kullanıcı bağlantıyı tıklayıp tıklamayacaklarına karar vermek için arama sonuçlarındaki başlığa ve meta açıklamaya bakar. Bu nedenle yayın başlığınızın ve meta açıklamanızın yalnızca anahtar kelime açısından zengin değil, aynı zamanda tıklama değerine de sahip olduğundan emin olun.

6. Görüntüleri Optimize Edin

Görüntüler SEO’da önemli bir rol oynar – yayınınızı görsel olarak çekici kılar ve paylaşılma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca kişilerin yayınınızı okumasını ve anlamasını da kolaylaştırırlar.

Çoğu arama motoru (Google dahil) metin tabanlıdır ve resimleri anlayamaz. Bu nedenle, arama motorunun görüntülerinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için, mümkün olan her yerde açıklayıcı metin eklemeniz gerekir.

Gönderiniz için bir resim kullandığınızda, açıklayıcı dosya adları kullandığınızdan emin olun. Örneğin, “seo-friendly-blog.jpg”, “bsd213.jpg” den daha iyidir. Birden çok resim kullanıyorsanız, dosya adlarında uzun kuyrukla alakalı anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz. Bu, arama motorlarının onları daha iyi sıralamasına yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, resimlerinize anahtar kelime açısından zengin bir ALT etiketi de eklemelisiniz. ALT etiketi temel olarak resminizi tanımlamak için kullanılır ve arama motorlarının resimleri daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Resminizi WordPress’e (veya diğer platformlara) yüklediğinizde, ALT metni girmek için metin kutusu içeren bir form görürsünüz. Yukarıdaki örnekte, resminize “seo dostu blog gönderisi nasıl oluşturulur” gibi bir şey ekleyebilirsiniz.

7. Dahili Bağlantılar Ekleyin

Bir blog yazısı yazdığınızda, blogunuzda en az 2-3 başka makaleye bağlantı verdiğinizden emin olun. Bu sadece blogunuzun SEO puanını artırmakla kalmaz, aynı zamanda bu makalelerin taranabilirliğini de artırır.

Ancak, blogunuzdaki yalnızca alakalı makalelere bağlantı verdiğinizden emin olun. Örneğin, “SEO nasıl yapılır” hakkında yazıyorsanız, “bağlantı oluşturma” ve “anahtar kelime araştırması yapma” hakkındaki yayınlara bağlantı vermek mantıklıdır. Ancak, “wordpress nasıl kurulabilir” gibi bir şeye bağlantı vermek önemli değildir.

Sonuç
Umarım, yukarıdaki ipuçları blog yayınınızı daha fazla anahtar kelime ve arama terimi için daha iyi olacak şekilde optimize etmenize yardımcı olacaktır.

İşin püf noktası, doğru yüksek trafikli anahtar kelimeleri hedeflemek, etraflarına süper yararlı ve ilginç bir blog yazısı yazmak ve bu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil etmektir.

Blogunuz WordPress kullanıyorsa, blog yazınızı arama motorları için kolayca optimize etmenizi sağlayan ücretsiz Yoast SEO Eklentisini kullanabilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı