İçerik Boşluklarını Analiz Ederek SEO’yu Geliştirin

İçerik Boşluklarını Analiz Ederek SEO’yu Geliştirin Bu içerikte sizlere içerik pazarlama stratejiniz’de yer alan bilecek boşlukları iyi bir analiz sayesin’de dolduracak rakiplerinizi analiz ederek gelişim kaydetmeye Başlayacaksınız.

Daha’Da spesifik olmak gerekirse içerik pazarlama Size üretme çabalarınıza destek sağlayacak 3 içerik boşluğu Bilgisini öğreneceksiniz.

Ahrefs gözünüzü korkutmasına İzin vermeyin.

Organik İçeriğe devam edin ve performansınızın artırmanın yollarının paylaşıldığı bu Yazının keyfini çıkarın.

Rakiplerinizin Sıralama Elde Ettiği Anahtar Kelimeleri Keşfedin

ilk içerik boşluk analizi rakiplerinizin sıralama elde ettikleri anahtar kelimelerini bulmak olacaktır. Bura’da sitenizin ilk 100 arama sonucun’da yer almaması ama rakiplerinizin sıralamalarda elde ettiği anahtar kelimelere odaklanacağız.

Ahrefs’in Site Explorer aracına giderek bir URL veya alan adı gireceğiz. Bura’da örnek olması açısın’dan yine ssk.biz.tr adresini kullanacağız. Siz ise kendi siteniz için farklı taramalar’da yapabilirsiniz.

site-explorer-rakipler

Yapmanız Gereken sol kenar çubuğundaki Content Gap’ı aracına tıklamanız gerekmektedir.

Hedeflenecek yeni anahtar kelimeleri ararken burada ki üst bölümde organik arama’da rakiplerinizin alan adlarını veya URL’lerini girmeniz gereken yerlerdir. Bu nedenle biz sgkhocasi ve finanspedia yazabiliriz.

Rakiplerinizin kim olduğun’dan emin değilseniz, siteniz ile benzer anahtar kelimeler için sıralanan siteleri bulmak için Site Explorer aracındaki rakip alan adı raporunu kullanabilirsiniz.

Show keywords butonuna basmadan önce burada ne aradığımız ile ilgili biraz bilgiye yer vermeye çalışalım.

Content Gap aracı bizlere, rakip sitelerin ilk 10 sayfada sıralama aldığı fakat bizim alamadığımız anahtar kelimeleri göstermektedir.

Ne kadar güzel değil mi? Benim hiç sıralama alamadığım ama rakibimin sıralam aldığı kelimeler. “Oh be nihayet hangi içeriği üreteceğime ya da hangi içeriği’mi düzenleyeceğim’e karar verebileceğim. dediğinizi duyar gibiyim.

Show Keywords butonuna tıkladığımız’da rakip sitelerin her birinin ilk 100 içerisin’de yer alan 1,793 anahtar kelimesin’in olduğunu görebiliyorsunuz.

Burada öne çıkan kelimeleri görebilirsiniz. ssk.biz.tr sektörde iyi bir konuma ve potansiyele sahip olduğu için ortaya çıkan içerik boşluklarında çok iyi anahtar kelimeleri göremiyoruz. Bu sektöre yeni giren bir web sitesiyle bu rakipler karşılaştırılırsa çok daha güzel anahtar kelimeler ortaya çıkacaktır.

İçerik boşluk analizi sayesinde yeni içerik oluşturmak ya da mevcut içeriklerinizi revize etmek için çaba göstermemiz gerekecektir.

Bu noktadan sonra, ilk 10 sıralama sonucunu görmek için SERP açılır menüsüne tıklayabilir hatta ilk 100 sonucu görmek için sayfanın altında yer alan butona tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, iş akınıza yardımcı olacak gerçekten değerli birkaç kısa yol bulunmaktadır.

Aşağıda gördüğünüz sayılardan herhangi birinin yanındaki işarete tıklarsanız, sayf için bazı hızlı istatistikler, backlink veya organik anahtar kelime raporları gibi favori raporlara kısayol linklerini görebilirsiniz.

Ayrıca ilgili sayfayı açmak için bu numaralardan herhangi birine tıklayabilirsiniz.

Artı düğmesine tıklayıp daha fazla rakip ekleyerek sonuçlarınızı değiştirebilirsiniz yani daraltabilir ya da genişletebilirsiniz.

Şimdi Kelime sonuçların 50,790 civarında olduğunu görebilirsiniz.

Burada hiç ilgi duymadığınız kelimeleri’de

görebilirsiniz.

İçerik Yenilemesi İçin Content Gap Analiz Aracını Kullanın

İçerik boşluğu analiz aracının kullanım yönlerinden bir diğeri içerik yenilemelerini keşfetmektir. İçerik yenilemeyle, eski içerikleri güncellemeyi başarabilirsiniz.

Ssk.biz.tr sitesinin eski içerikleri güncellendikten sonra sıralamada önemli artışlar elde edilmiştir. İçerikleri güncellemek kesinlikle gerçekleştirilmesi gereken önemli bir stratejidir.

Bu stratejinin çalışma şekli, hedef anahtar kelimeniz için Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan diğer alakalı sayfaları aramak ve ardından yeni ve güncel yayınınıza ekleyebileceğiniz alt konuları bulmaktır.

Örneğin, organik anahtar kelimeler raporunda 5-10 arasındaki anahtar kelime terimleri için sonuçlarını filtreleme yoluna gittiğimizde “pasaport yenileme” anahtar kelimesinin 7. sırada yer aldığını göreceğiz.

İçeriğe göz attığımızda en son 2016 yılında yayınlandığını görmekteydik ve site sahibine içeriği güncellemesiyle alakalı geri bildirimde bulunduk. Bu ve benzeri içeriklerinizin tamamının güncellenmesi ortalama konumları zamanla iyileştirecektir. Bu durum organik trafiğe ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

Şimdi, SERP açılır menüsünü tıklayıp bu URL’lerden birkaçını kopyalayıp onları Content Gap aracının üst bölümüne yapıştırabilirsiniz.

Burada, belkide içeriğinizde hiç geçmeyen 18 anahtar kelimeyle karşılacaksınız.

Bu rapordan yola çıkarak, bu yayını güncellerken “yeşil pasaport süresi”, “pasaport yenileme nasıl yapılır” anahtar kelimelerinin dikkate almak gerekmektedir.

Tam olarak burada yorumlarınızı merak ediyorum. Nasıl? >> Lütfen yorum yapın, bu benim için çok önemli. İçeriği paylaşın, daha fazla kişiye ulaşalım.

Bu özellik Ahrefs’te kullanılabilecek en önemli özelliklerden biridir. Burada URL’ler ve ön ek aramaları üzerinde bir içerik boşluk analizi yapabilirsiniz.

Kendinizi sadece eski içeriklerle sınırlamaya çalışmamalısınız. Aynı şeyi, temel olarak içerik boşluğu oluşturacak herhangi bir içerik için gerçekleştirebilirsiniz. Yeni içerik fikirleri elde etmek aşağıdaki kısmı boş bırakmanız yeterli olacaktır.

Artık sitenizin konusuyla alakalı olan 166 anahtar kelimeden oluşan bir listeye sahip olmuş olursunuz.

İçerik Birleştirme İçin Content Gap Aracını Kullanın

Bu kısımda sizinle paylaşmak istediğim son durum içeriğin birleştirilmesiyle ilgili.

Şimdi, aynı konu hakkında birden fazla kez yazılmış bir içeriklerle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Dolayısıyla, Google aramada kendi sayfalarınızla savaşmak yerine içeriklerinizin iki veya daha fazlasını karşılaştırabilir, hangisinin en iyi sıralamada olduğunu görebilir ve ardından yayınları birleştirebilirsiniz.

Böylece, ikinci makaleyi analiz edebilir ve burada yer alan bilgileri farklı bir içeriğe entegre edip edemeyeceğinizi düşünmelisiniz. Ardından, daha az baskın olan içeriği, aramayı yapan kişinin amacına daha iyi hizmet eden içeriğe yönlendirmeniz gerekmektedir.

Bu basit küçük aracın içerik stratejiniz için çok değerli bilgiler sunacağı bir gerçektir. Dolayısıyla, içerik boşluğunu deneyin ve hedeflemeniz gereken yeni konular bulun.

Yapmanız gereken şey benzer iki içeriğin URL’ini Content Gap aracına yapıştırmak ve analiz etmek

Eski içeriğinizin bir kısmını güncellemek için içerik boşluğunu kullanın. İçerik Boşluklarını Analiz Ederek SEO’yu Geliştirin

https://www.seodevri.com/seo/

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı