Google’ın algoritmasını aldatmanın tehlikeleri

Google’ın algoritmasını aldatmanın tehlikeleri Doğal olarak, milyarlarca web sitesi Google’ın dikkatini ve onayını almak için yenilikçi uygulamalar benimsiyor. SERP’de üst sıralarda yer alabilmek için işletmeler düzenli olarak sunulan Google güncellemelerine uymalıdır .

 Ancak bu, hiçbir şekilde, bu arama motoru algoritmalarında boşluklar bulmak veya onları kandırmak için stratejileri benimsemek anlamına gelir. Aslında, böyle boş SEO hileleri kullanan işletmeler daha sonra müzikle yüzleşmek zorunda. Birçok firma  geçmişte Google’ın gazabını yaşamıştı  .

Google, arama sonuçlarının kalitesini artırmak için düzenli olarak algoritma güncellemeleri sunmaktadır. Ancak, daha üst sıralarda yer almak için etik dışı veya güncel olmayan uygulamalar kullanan siteleri de cezalandırır. 

Bu, bir markanın itibarını ve kârlılığını olumsuz etkileyebilir. İdeal olarak, bu güncellemeler bir sitenin UX’ini iyileştirmek için bir rehber olarak kullanılmalıdır, SERP’lerde sıralama takip edilecek bir sonuçtur.

Google’ın algoritmalarını kovalamanın olumsuz etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin. Bir bonus da var! Ayrıca, işletme itibarınızı artırırken bu güncellemelerin üstünde kalmak için bazı etkili ipuçları öğreneceksiniz.

1. Google cezaları

Google’ın algoritma güncellemeleri, iyi içeriği ödüllendirmek ve etik olmayan ve güncel olmayan SEO uygulamaları kullanarak web sitelerini tanımlamak ve cezalandırmak için bir çözümdür . Google, anahtar kelime doldurma, bağlantı satın alma, cezalandırılmış sitelere bağlantı verme, doğal olmayan bağlantılar ve diğerleri gibi taktikleri kesinlikle onaylamaz. Algoritma güncellemeleri, Panda, Penguen, Güvercin, RankBrain, Geniş Çekirdek ve diğerleri, kullanıcılar için arama sonuçlarının kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Google web yöneticisi yönergeleri

Kaynak:  Google Web Yöneticisi Kılavuzu

Bu nedenle, web geliştiricileri, dijital pazarlamacılar, blogcular ve bu güncellemelerle uğraşan çevrimiçi işletmeler cezalandırılarak web sitelerini SERP’ye düşürüyor.

Google bu tür web sitelerini iki şekilde cezalandırabilir –

A. Algoritmik ceza

Diğer bazı faktörler sıralamanızın düşmesine neden olabilir. Yine de, bir güncellemenin sunulmasıyla birlikte, web sitenizin etkilenmesi ihtimali oldukça yüksektir. Bu özellikle, siteniz güncelleme tarafından değerlendirilen belirli parametrelere uymuyorsa geçerlidir.

Örneğin, Google Panda, yinelenen içerik ve anahtar kelime doldurmayı kontrol ettikten sonra sitenize bir kalite puanı atar. Sitenizde yinelenen içerik varsa, sıralaması acı çekmek zorundadır.

Benzer şekilde, en son  Ocak 2020 Çekirdek Güncellemesi  , web sitelerini sağlıklı bir EAT derecesine sahip yetkili ve alakalı içerik açısından kontrol edecektir. Dolayısıyla, web siteniz Google tarafından paylaşılan yönergelerin herhangi birini ihlal ederse, otomatik olarak cezalandırılır veya filtrelenir.

Alan adınızdaki sorunları Google Search Console’da  düzenli aralıklarla kontrol ettiğinizden emin olun  .

B. Manuel ceza

Bu, web sitenizin arama kalitesi yönergelerine uymadığı için bir Google çalışanı tarafından cezalandırılmasının doğrudan bir sonucudur. Manuel cezalar, Google’ın web sitelerini spam içeren davranışlarla cezalandırma yoludur. Manuel İşlemler Raporu  Arama Konsol’da bunları çözmek için bir fırsat sunan bu tür cezalar kontrol etmenizi sağlar.

2. İtibar ve güvenilirlik kaybı

Google’ın algoritmasını aldatmanın tehlikeleri Algoritma güncellemelerine takıntılı işletmeler sadece ceza çekmekle kalmaz, aynı zamanda sitelerinin UX’ini iyileştirmeye odaklanırlar. Her iki durumda da, işletme itibarını ve güvenilirliğini kaybeder. İtibarı kaybetmek, potansiyel gelirin derhal kaybedilmesi anlamına gelir ve rekabetten başka kimseye fayda sağlamaz.

Google’ın Web Yöneticisi Eğilimler Analisti John Mueller’in, bir Google cezasıyla tokatlandıktan sonra dağınıklığın temizlenmesi hakkında neler söylediğine bakın.

John Mueller'ın Google cezaları hakkındaki yorumu

Kaynak:  Reddit

Tabii ki, Google cezalarından kurtulmanın yolları var  . Ancak, firmanın çevrimiçi sıralamasını iyileştirmek ve kayıp müşterileri geri kazanmak yerine, işletme itibarını ve güvenilirliğini yeniden oluşturmak çok çaba gerektirir.

3. Pazarlama miyopisi

Google algoritması güncellemeleriyle meşgul olmanın en büyük tehlikelerinden biri, iş vizyonunu ve hedeflerini gözden kaçırmaktır. Kitlenin ihtiyaçlarına odaklanmak yerine, firma yalnızca Google’ı tatmin etmek için içe dönük bir yaklaşım benimseme eğilimindedir.

Google bu güncellemeleri sonsuza kadar sunacaktır. Arama sonuçlarının kalitesini artırmaya yönelik yolculuklarının sonu yok. Google açıkça vizyonuna odaklanmıştır. Sen?

Görüşünüzü gözden kaçırmayın. Google’ın algoritma güncellemelerini işletme hedeflerinize yaklaşmak için bir kılavuz olarak kullanın.

Google’da daha iyi sıralamak için ne yapabilirsiniz?

1. Google güncellemelerini sürekli takip etmeyin

Google algoritmasında neredeyse her gün küçük değişiklikler yapıyor. Sadece 2019’da birden fazla güncelleme bildirildi. Google bu güncellemeler hakkında daha az açık olduğu için hepsi doğrulanmadı  .

2019'daki Google algoritması güncellemelerinin listesi

Kaynak:  Moz

Bu güncellemelerin tek amacı daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmaktır. Sadece onları kovalamak ve infaz yoluyla her yere gitmek size sadece bir ceza vermekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede itibarınızı da etkiler.

Bu güncellemeleri saplantı haline getirmeyi bırakın ve web sitenizi ve içeriğinizi her gün daha iyi hale getirmeye odaklanın.

2. Birinci sınıf dijital deneyim sunmaya odaklanın

Google’ın algoritmaları, sitelerini sundukları deneyim kalitesine ve EAT puanlarına göre sürekli olarak değerlendiriyor ve derecelendiriyor. Özetle, bu işaretçileri önceliklendirmeniz gerekir.

A. Kaliteli içerik sunun

“Kalite” öznel bir terim gibi görünüyor, ancak Google için değil. Arama devi, bir web sitesindeki içeriğin derinlemesine, alakalı, yararlı ve güvenilir bir kaynaktan olması gerektiğini açıkça belirtir. Basitçe söylemek gerekirse, bizden EAT’a layık içerik oluşturmamızı istiyor.

Bu özellikle bireyin sağlığını, mutluluğunu, güvenliğini veya finansal istikrarını etkileyen YMYL web siteleri için geçerlidir.

Google'ın YMYL web siteleri için sayfa kalitesi derecelendirme standartları

(Kaynak:  Google’ın Arama Kalitesi Yönergeleri )

Bir içerik oluştururken kendinize şu üç soruyu sorun:

  • İçerik katkısı bu konuda uzman mı? (Uzmanlık)
  • İçerik katkıda bulunan kişi alan adında bir etkileyici mi yoksa bir otorite mi? (Yetki)
  • Bu içerik doğru mu ve güvenilir bir kaynaktan mı? (Güvenilirlik)

B. Backlink profiliniz üzerinde çalışın

Geri bağlantılar,  Google’ın bir web sitesinin yetki ve güvenilirliğine kendi nişinde karar vermesine yardımcı olan en  üst düzey faktörlerden biridir. Otorite sitelerinden kaliteli geri dönüşler almaya odaklanın.

Nasıl?

Yetkili siteler, alakalı, yararlı ve paylaşılabilir içerik sunan web sitelerine bağlantılar verecektir. Videolar, podcast’ler, vaka çalışmaları, Infographics ve diğerleri gibi çeşitli biçimlerde harika içerikler oluşturarak otorite oluşturun.

Ayrıca içerik oluşturma projeleri için uzmanlarla işbirliği yapmalısınız. Örneğin, uzman toplantılar sadece bir niş içindeki etkili kişilerle ağınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda yaklaşan yayınlarınız için sağlam içerik sağlar.

İyi sıralamak için yuvarlak mesajlar aracılığıyla arka bağlantılar üzerinde çalışmak için ipucu

(Kaynak: https://www.rankwatch.com/future-of-seo.html)

RankWatch’un SEO‘nun geleceğini tartışmak için Rand Fishkin ve Barry Adams gibi 25 pazarlama uzmanını içeren uzman bir toplantının nasıl yürütüldüğüne göz atın. Bu tür gelen link oluşturma girişimleri, web sitesine sağlıklı sayfa yetkisine (PA) sahip web sitelerinden sağlıklı sayıda geri bağlantı kazandırmıştır.

MozBar’da görüldüğü gibi sonuçlar.

Mozbar'da gelen bağlantı sonucu

Kaynak: Moz Analytics

C.Site hızınızı artırın

Bir web sitesinin hemen çıkma oranı, yükleme süresiyle doğru orantılıdır. Google, üç saniyenin altında bir site hız endeksine sahip olmanızı önerir.

Sayfa yükleme süresi trafiği nasıl etkiler?

Kaynak:  Google ile düşünün

Web sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürüyorsa Google’ın “Rozeti” utanmaya hazır olun. Doğru okudunuz! Google, bu rozetle yavaş web sitelerini tokatlamayı planlıyor.

Google'ın utanç rozeti

Kaynak:  Chromium blog

En iyi şekilde , sitenizin hızını  artırmak ve sıralamanızı yükseltmek için site hızınızı artırmak için etkili adımlar  atmanız önerilir.

D. Web sayfalarını aşırı optimize etmekten kaçının

Google, sistemi oynamak için kullanılan herhangi bir vicdansız SEO kesmek yoluyla görecektir. Google’ı kandırmak için değil, kitlenizin çevrimiçi deneyimini geliştirmek için siteler oluşturun. Bir sonraki noktada böyle etik olmayan uygulamalara değineceğiz.

3. Kurallara göre oynayın

Google’ın algoritmasını aldatmanın tehlikeleri Google, algoritma güncellemeleriyle şeffaf olmasa da, web yöneticileri ve içerik oluşturucular için değerli ipuçlarını paylaşmaya devam  ederek kaliteli içerik sunmaya ve sitelerinin UX’sini artırmaya teşvik ediyor. Bu ipuçlarını kendi yararınıza kullanın.

A. Arama kalitesi yönergelerinden bilgi alın

Google, site yöneticileri ve çevrimiçi içerik yayınlarken web yöneticilerinin yönergelerine uymalarını ister. Bu nedenle, mevcut yönergeler hakkında sürekli güncel kalmak önemlidir.  İşletmeniz için bir SEO stratejisi oluştururken arama kalitesi yönergelerine bakın  .

B.Siyah ve gri şapka SEO taktiklerinden kaçının

Siyah şapka SEO tekniklerini ve anahtar kelime doldurma, özel blog ağları, spam bağlantıları ve bağlı kuruluş bağlantıları gibi para kazanma şemalarını kullanmaktan kaçının. Dahası, Google, süresi dolmuş alan adlarını satın alma, gizleme, kukla sosyal hesaplar ve diğerlerinin yanı sıra kazıma içeriği gibi gri şapka SEO numaralarını kesinlikle onaylamaz. Bu teknikler normalde fark edilmez, ancak aşırı kullanıldığında Google tarafından tespit edilir ve bir cezayı çeker.

Bu nedenle,  sadece algoritmayı kandırmaya odaklanan bu etik olmayan SEO taktiklerinden kaçınmak en iyisidir  . Kullanıcılara değer sunmayı bir öncelik haline getirin!

4. Tarama hatalarını kontrol edin

Bazen, web siteniz en çok arananlarda yer almaz çünkü Google’ın örümcekleri onu taramadı. Bunun en önemli nedenlerinden biri kodunuzdaki olası bir hatadır. Kodunuzdaki boşlukları belirlemek ve düzeltmek için Google’ın Dizin Kapsamı raporunu ve URL İnceleme aracını kullanın.

Ayrıca, Robots.txt dosyasındaki önemli web sayfalarınızın taranmasını sağlamak için tarama bütçenizi optimize etmeyi unutmayın. Son olarak, tarama sınırınıza zarar verebilecek ve SE tarayıcısının sitenizi taramayı durdurmasına neden olabilecek 301 ve 302 yönlendirme zincirlerine dikkat edin.

Paketleme

Bir web sitesi Google’da yüksek görünürlükten yararlanmaz, neredeyse yoktur. Bu nedenle, herkes Google’ın algoritma güncellemelerini kırmak için geriye doğru eğiliyor. Ancak, yalnızca Google’ı kandırmak için stratejiler benimseyen işletmeler kaygan bir eğime yönelmektedir.

Google’ın algoritmaları, iyi olmayan web sitelerini tanımlamak ve cezalandırmak için yeterince akıllıdır. Bu yüzden tavsiyemi alın – Google’ın algoritma güncellemelerini kırmaya çalışmak yerine harika içerikler oluşturmak ve kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için çalışın. Bu yayında paylaşılan ipuçları bu süreçte size yol gösterecektir.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı