Google Webmaster tools Site Nasıl Eklenir

Google Webmaster tools Site Nasıl Eklenir Bu sebeple servisi web masterler, dijital pazarlama yöntemini kullanan kişi veya Kişiler Vs kuruluşlar, Seo uzmanları, İnternet sitesine sahip olan kişi veya işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Bu servisi kullanarak internet sitelerinin Google üzerinde gerçekleştirdikleri performanslar gözlemlenebilmekte ve sitelerin arama motorunda görünür olmaya yönelik optimizasyonlar yapılabilmektedir.

2015 yılına kadar Google Webmaster Tools adıyla tanınan servis Google’ın servislerini yenileme kararı alarak dış eklentileri daha az kullanma kararı almasından sonra daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Google Search Console İçerisinde Bulunan Hizmetler Neler?

Google Webmaster tools servisini kullanmak suretiyle, sitenizin Google üzerindeki görünürlüğünü artırabilmek için yapmanız gereken tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Google Webmaster tools servisini kullanan kişiler web sitesinin Google tarafından nasıl tarandığını, nasıl analiz edildiğini ve verilerin nasıl indekslendiğini görebilmektedir. Bu sayede sıralama ve kullanıcı deneyimlerine zarar vererek site performansını olumsuz etkileyen sorunların keşfedilmesi mümkün olmaktadır. Servis tarafından sağlanan hizmetler incelendiğinde ilk sırada arama görünümü gelmektedir.

 • Arama görünümü: web sitelerinin arama sonuçlarında nasıl göründüğü ile ilgilidir.
 • Arama Trafiği: Web sitelerine giriş yapan ziyaretçilerin nereden geldikleri, sitenizin hangi domainlerde linki olduğu ve dâhili link yapınızın sistem üzerinde nasıl göründüğü ile ilgili bilgilerin alınmasına olanak sağlar.
 • Google Dizinin’de Google’de siteniz’e ait kaç adet sayfanın eklendiğini ve istenmeyen URL kaldırma işlemlerinin nasıl yapılabileceği hakkında bilgi Sahibi Olabilirsiniz.
 • Tarama: web sitenizde yer alan sayfaların dizine eklenmeden önce sitenizin taranmasıyla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ekstra Ayarlar: servisin en önemli özellikleri arasında bulunan ayarlar uygulamasıyla domain belirleyebilir, adres değişikliği işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

Google Search Console Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Webmaster tools adresine ekleme yapabilmek için, site sahibi olduğunuzu doğrulamak adına sitenizin kaydının yapılması gereklidir. Bir internet sitesinde birden fazla kişi denetim yapmak adına Search Console sahibi olabilmektedir. Bu şekilde aynı site üzerinde aite tasarımını yapan web master, pazarlamacı ve Seo uzmanı görevlerini üstlenmiş bulunan kişiler ayrı ayrı site üzerinde kontrol yapma şansına sahip olabilmektedir. Google Webmaster tools servisine yeni bir site eklemek için yapılması gerekenler Şeyler,

 • Google Search Console servisini ziyaret edin,
 • Özellik ekleme butonunu tıklayın
 • Web sitesi bölümünü seçerek internet adresinizi girin
 • Ekle butonuyla doğrulama aşamasına geçin
 • Doğrulama aşamasın’da Webmaster tools tarafından verilen HTML dosyasını indirin,
 • Edindiğiniz HTML dosyasını sitenizin FTP’si üzerinden ana dizine atın.
 • Son olarak doğrula butonuna basarak kaydetmiş olduğunuz sitenin sahipliğini teyit edin.

Sitenizi doğruladıktan sonraki süreçlerde yaptığınız değişikliklerin devamını sağlamanız gerekir. Doğrulama Yapma aşamasın’da kullanmış olduğunuz HTML dosyasını Veya Meta etiket Kodu ile ilerleyen süreçte silmeniz durumunda, Google bu site üzerinde bir işlem yapmayacağınızı ve sitenin size ait olmadığını düşünecektir.

Sitemap Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google servisinde yer alan Sitemap dosyası, internet sitenizi nasıl organize ettiğinizle ilgili bilgilerin yanı sıra, içerik türleriniz hakkındaki bilgileri de, arama motorunun web botlarına iletmektedir. İletilen bilgiler arasında site haritası dosyası Ve görseller’de site güncelleme süresi, meta datanız, video içerikleri bulunmaktadır.

Site haritasın’ın Webmaster Tools servisin’e gönderilmesiy’le Google tarafından yapılan tarama işlemlerini garantiye almak mümkün olmakta ve böylece Google botlarının tarama işlemlerini daha kolay yapmasını sağlanmaktadır.

Sitemap’ı göndermek için’de doğrulamış olduğunuz web sitenize Google Webmaster tools üzerinden erişim sağladıktan sonra, sol tarafta yer alan menüden tarama sekmesinin altında yer alan ‘’ site haritaları ‘’ bölümünü seçin.

Google Webmaster tools Site Nasıl Eklenir Daha sonra sağ üst köşedeki site haritası ekleme/ test etme butonunu tıklayıp, site haritanızda bir sorun olmadığına karar vermeniz halinde ‘’gönder ‘’ seçeneğini tıklayarak haritanızı gönderin. Sitemap gönderimini yapmadan önce sitenizin Webmaster Tools servisine eklenmiş ve doğrulanmış olduğundan emin olmalısınız.

Seo İle  alakalı İçeriklere  Bakmak İçin Lütfen Linki Tıklayınız.

https://www.seodevri.com/seo/

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 4 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı