Google Sesli Arama SEO’nun geleceğini nasıl etkiler

Google Sesli Arama SEO’nun geleceğini nasıl etkiler Google’ın konuşulabilir şeması, insanlar belirli konular ve haberler hakkında sorular sorduğunda faydalı olacaktır. Döndürülen sonuçlar konuşulabilir metinlerle tekrar okunur.

Google’ın yakın zamanda yeni bir işaretleme belirtimi olan konuşulabilir şeması, dijital teknolojiyi başka bir sıçramaya getiriyor. Konuşulabilir terimi, şu anda Google Asistan ve Haberler’in internet kullanıcılarına ihtiyaçlarına uygun mükemmel sonuçlar sağlama yeteneğini işaret ediyor.

Yeni şema SEO, belirli bir marka veya olayla ilgili belirli konular ve haberler sorulduğunda faydalıdır. Döndürülen sonuçlar Google Asistan tarafından konuşulabilir metinlerle okunur.

Google’ın yeni özelliği şu anda kullanıcılara bir hikayenin kilit noktalarının bir özetini sunmayı amaçlamaktadır, ancak daha sonra genişletme olasılığı vardır.

Mevcut schema.org gelen dokümantasyon  yeni bir özelliği destekleyen bir haber makalesi ve online belgelerin konuşma dönüştürme metne dışarı puan.

Schema.org belgeleri

Google’ın yeni konuşulabilir şema işaretlemesi nedir?

Mevcut teknoloji, sesli aramaları destekleyen konuşulabilir akıllı telefonlara ve cihazlara yöneliyor. Google’ın konuşulabilir şema işaretleme aracı, işletmelerin sesli arama teknolojisini destekleyen içerik bölümlerini belirtmelerine olanak tanır.

Bu yeni Google algoritması, işletmelerin işletmeleriyle ilgili en önemli bilgileri seçmesine, bu tür içeriği vurgulamasına ve hedef kitlelerine daha iyi görünürlük sağlamasına olanak tanır.

Bu, öne çıkan snippet’lerin nasıl çalıştığına benzerdir, yalnızca bilgilerin web sitenizin içeriğini ziyaretçilere okuyan sesli asistan aracılığıyla iletilmesi.

Yeni Google konuşulabilir şema işaretlemesi şu anda beta sürümündedir ve yalnızca haber yayıncıları tarafından erişilebilir. Aynı zamanda sınırlı bir kitle erişimi vardır, yalnızca ABD’ye şimdilik hizmet vermektedir ve yalnızca Google Asistan dahil olmak üzere Google Home cihazlarıyla çalışmaktadır.

Google’ın konuşulabilir şema işaretlemesi nasıl çalışır?

Web sitemizin sıralanmasını sağladığımız geleneksel yolla benzer şekilde, sesli aramalarınızı optimize etmek, SEO kampanyanızdaki önemli bilgi parçalarını girmenizi gerektirir.

Kampanya materyalinizin bölümlerinin sesli arama için optimize edilebileceği anlamına gelir.

Şema, Google’ın algoritmasının seçtiğiniz içerik parçasının önemini kendi nişinizle belirlemesine yardımcı olur ve SERP’de sıralamasına yardımcı olur. Google, Microsoft Cortana ve Google Home tarafından alakalı bulunan içerik, bu bilgileri kolaylaştırır ve bunları web sitenizin hedef kitlesine tekrar okumanın bir yolunu bulur.

Google’ın bu bilgileri toplama şekli, gelişmiş algoritmasına dayanmaktadır. Bununla birlikte, haber yayıncıları Google’ın öne sürmesini istedikleri metin parçalarını seçmekle sorumludur.

Arama motoru, bilginin ne kadar alakalı olduğunu ve seslendirilmeden önce kullanıcıların sesli arama sorgularıyla nasıl ilişkili olduğunu belirleyecektir.

Google’ın konuşulabilir şemasının mevcut kurulumuna yalnızca haber yayıncıları erişebilir ve sesli arama optimizasyonunda bir haber özelliğinin bölümlerini vurgulamalarına izin verir.

Teknoloji hala ilk aşamalarında olmasına rağmen, haber yayıncıları herhangi bir internet kullanıcısının sorgusuna en doğru cevapları sunma seçeneğine sahiptir.

İlk durumunda, Google’ın konuşulabilir şeması , son haberler ve güncel olaylar hakkında bilgi almanın güçlü bir yoludur.

İçeriğinizin konuşulabilir şema için optimize edildiğinde dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Bu gereksinimlerin çoğu, mevcut ve muhtemelen gelecekteki araştırmaların taleplerini karşılama ilkeleri kapsamındadır.

 • Konu, anlaşılır ve alakalı yazı ile bir konuya ve hikayeye odaklanmalıdır
 • Yayında sunulan tüm bilgiler her yönüyle doğru olmalı ve gerçek olmalıdır
 • Metin reklam kampanyaları içermemelidir
 • İçerik, bir kişiye veya kuruma yönelik kaba kelimeler veya nefret söylemi içeremez
 • Haber, yayın verileri ve iletişim bilgileri de dahil olmak üzere yazarın bilgilerini içermelidir

Konuşulabilir içerik, içerik oluşturan işletmeler tarafından kullanılabilir ancak şu anda haber yayınlarıyla sınırlıdır. Vurgulanan noktalar, tüm yeni bilgilerin endüstri standartlarını karşıladığından emin olmak için yeni Google şemasının özelliklerinden sadece birkaçıdır.

Konuşulabilir şema SEO’yu nasıl etkiler?

Teknoloji endüstrisi, mevcut ve gelecekteki talepleri karşılamak için Google’ın konuşulabilir SEO özelliği gibi yeniliklerle sürekli şekilleniyor.

Ses özellikli aramaların yükselişi öncelikle arama motoru optimizasyonu ortamını etkiler ve bu da işletmelerin web sitelerinin performansını artırmasını talep eder.

Speakable hala beta biçimindedir ve şu anda bir web sitesinin SEO performansı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak endüstri sesli aramaları uyarlarken, konuşabilirliğin Voice Assistant araçlarında sıralamanın ön saflarından biri haline geldiğini görebiliriz.

Bu nedenle, konuşulabilir şemanın interneti nasıl kullandığımız ve bilgi aradığımız üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır. Bu durum aynı zamanda bazı şirketler için müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi bulmaya başladıkları için başka bir yük olacak.

Giderek daha fazla şirket web sitesi içeriğinde ince ayar yapacak, bu nedenle Google’ın ses dostu özelliklerini benimsiyor. Mevcut içeriğin yeniden yapılandırılmasını ve pazar seçeneklerini sesli arama özellikli gadget’ları ve cihazları içerecek şekilde değiştirmeyi gerektirir.

İşletmenizi konuşulabilir şema işaretlemesi için nasıl hazırlarsınız?

Bu arada, konuşulabilirlik hala ilk aşamalarındadır. Teknoloji devi , yeteneklerini güçlendirmek için konuşulabilir şema işaretlemesini sürekli olarak test eder ve daha da geliştirir . Bununla birlikte, şirketler uzun zaman almaz ve web siteleri etkilerini hissetmeye başlar.

Google’ın SERP yarışının önüne geçmek, sitenizin çoğu arama motorunun en son algoritma talepleriyle eşit olduğunu düşünerek en üst sıralara inme şansını artıracaktır.

Web sitenizin içeriğinin gelecekteki SEO talepleriyle buluşması veya daha kolay hale getirmek için bir SEO ajansı kiralaması için uygulamak için en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Web sitenizde iş alanınızla ilgili tutarlı ve sohbet ifadeleri oluşturun. Bu, konuşulabilir teknoloji ile bir adım önde olmanıza yardımcı olacak ve hangi bilgilerin hedef kitlenize etkili bir şekilde aktarıldığını belirlemenizi kolaylaştıracaktır.
 • Kısa ve anlaşılır cümleler kullanmak onları web sitenizin ziyaretçileri için kabul edilebilir hale getirir. Çoğu insanın sadece bir dakikalık dikkat süresine sahip olduğunu ve ilgi alanlarını elde etmek için bu küçük zaman diliminde kitlenizi yakalamak istediğinizi unutmayın.
 • Konuşmalı bir ses tonuyla yazmak, web sitesi ziyaretçilerinin daha geniş bir kapsamına ulaşmanın en iyi yoludur. Kitlenizin sunduklarınızı tam olarak kavramasını istersiniz, böylece kısa, özlü ve basit ifadeli bir ifade onları sunduğunuz şeye yapıştırır.

Konuşulabilir işaretlemeyi nasıl kullanıyorsunuz?

Google’ın konuşulabilir şemasının TTS uygunluğunu kullanmaya başlamak için, arama motoru tarafından belirlenen dört kritik gereksinime uymanız gerekir.

 1. Teknik taraf, içerik, web yöneticisi ve yapılandırılmış veri protokolü dahil olmak üzere tüm yönergelere uymak, web sitesi metinlerinizin ses çalma özelliklerini etkinleştirmenin başlangıç ​​noktasıdır
 2. Google’ın konuşulabilir yapılandırılmış veri semantiğini web sayfanızın koduna ekleyin
 3. Seçtiğiniz yapılandırılmış verileri test edin ve onaylayın
 4. İçeriği uygunluk ve işe alım süreci için gönderme

Konuşulabilir şema işaretlemenin faydaları nelerdir?

Google’ın en yeni şema platformunu kullanmanın inkar edilemez birçok faydası vardır. Konuşulabilir SEO bir çevrimiçi yayıncı için kullanılabilir olmasına rağmen, şimdilik, gelecekteki genişletmeler bir web sitesi ile hemen hemen her işi içerecektir.

Konuşulabilir şemayı kullanmanın bazı faydaları arasında şunlar vardır:

 • SERP sıralama pozisyonlarını iyileştirmek için daha iyi fırsatlar var
 • Konuşulabilir bir şema marka bilinirliğini geliştirir
 • Web sitenizin tıklama oranlarını artırır
 • Web sitenizi Google Asistan ve Amazon Alexa’nın sesli araması için konumlandırın
 • Aşağıdaki web sitenizin sosyal medyasını artırın
 • Kitlenize, cihaz ekranlarına bakmadan içeriğinizin sunduklarına hızlı bir göz atın

Pazar nişinize bağlı olarak, Google’ın yaklaşmakta olan konuşulabilir şeması, işletmenize sektörle ilgili avantajlar sunar. Bu, müzik ve videolarınız için daha fazla görüntüleme almayı, sayfanızda daha fazla iş başvurusunda bulunmayı veya belirli bir ürün veya hizmetin popülerliğini artırmayı içerir.

Ancak tüm bu faydalar gelecekte öngörebileceğimiz şeylerdir. Gerçek şu ki, Google’ın konuşulabilir şeması hala kolay kavramlarındadır ve teknoloji devinin bu özelliği açıkça belirleyip belirleyemeyeceği açık değildir. Yeni algoritmanın Beta sürümü zaten haber yayınlarının bir web sayfasındaki öne çıkan bilgileri okumasına izin veriyor.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı