Bingbot Nasıl Çalışır?

Bingbot Nasıl Çalışır? Googlebot’un Aynı Şekilde Çalıştığını Kabul Etmek Güvenli Görünüyor

Bingbot ve Googlebot, en küçük ayrıntıya kadar tam olarak aynı şekilde çalışmaz. Ancak aşağıdakiler için yeterince yakın:

 • İşlem tamamen aynıdır: keşfet, tara, çıkar, dizin oluştur.
 • Dizine ekledikleri içerik tamamen aynı.
 • Karşılaştıkları sorunlar tamamen aynı.
 • Kullandıkları teknoloji aynı.

Dolayısıyla, her bir adımı tam olarak nasıl başardıklarının detayları farklı olacaktır.

Ancak Canel, Chromium üzerinde işbirliği yaptıklarını ve tarama ve oluşturmayı standartlaştırdıklarını doğruladı.

Tüm bunlar, Canel’in Bingbot tarafından nasıl keşfedildiği, tarandığı, çıkarıldığı ve dizine eklenmesinin çok anlayışlı ve süper yardımcı olduğu konusunda her şeyi paylaşıyor .

Keşfetmek, Taramak, Ayıklamak ve Dizine Eklemek Herhangi Bir Arama Motorunun Temelidir

Açık bir ifade, biliyorum.

Ama benim için, bu sürecin kesinlikle takip eden her şeye ne kadar destek verdiğidir.

Sadece içerik algos tarafından bile değerlendirilmeden önce çok fazla içerik dışlanmakla kalmaz, aynı zamanda kötü organize edilmiş içerik hem indekslenme hem de algosun tedavi etme biçiminde önemli bir handikapa sahiptir.

Mantıksal, basit bloklarda mükemmel içerik organizasyonu, seçim, konum ve SERP’lerde nasıl göründüğü kadar süreç boyunca muazzam bir avantaj sağlar.

İyi yapılandırılmış ve iyi sunulmuş içerik, kavraması basit ve derinden cesaret verici mekanik bir şekilde zirveye çıkar.

Keşfetme ve Tarama

Bingbot Nasıl Çalışır? her gün daha önce hiç görmedikleri 70 milyar URL bulur.

Ve her gün buldukları tüm bağlantıları takip etmek zorundalar ve aynı zamanda ortaya çıkan her sayfayı tarar ve alırlar, çünkü sayfayı getirene kadar içeriğin yararlı olup olmadığı hakkında hiçbir fikirleri yoktur.

İçeriği Ön Filtreleme

Canel’in paylaştığı ilk ilginç nokta var.

Filtreleme burada başlar.

Bir kullanıcının Bing sorgusunda arama sorgusunu tatmin etmede yararlı olma potansiyeli olmadığı düşünülen sayfalar korunmaz.

Bu yüzden spam veya yinelenen veya zayıf görünen bir sayfa bunu dizine bile eklemez.

Ancak Bingbot, spam içerikli sayfaları reddetmekten çok, hangi bağlantıların işe yaramaz içeriğe götüreceğini tahmin ederek oyunun önüne geçmeye çalışır.

Herhangi bir bağlantının değerli olması muhtemel içeriğe yol açıp açmadığını tahmin etmek için aşağıdaki gibi sinyallere bakar:

 • URL yapısı.
 • URL’nin uzunluğu.
 • Değişken sayısı.
 • Gelen bağlantı kalitesi.
 • Ve bunun gibi.

Yararsız içeriğe götüren bir bağlantıya “ölü” bağlantı denir.

Makine öğrenimi geliştikçe, bu ölü bağlantılardan daha azı takip edilecek, daha az işe yaramayan sayfalar bu erken filtreden geçecek ve endeks iyileşecektir.

Algos daha az “saman” ile uğraşmak zorunda kalacak, yani onların en iyi içeriği tanımlamaları ve Bing’in müşterilerinin önüne koymaları daha kolay.

Daha önemlisi, Bing’in üzerinde yoğun bir duruşu var:

 • Samanın taranmasını, oluşturulmasını ve endekslenmesini azaltmak (paradan tasarruf etmek).
 • Karbon emisyonlarını azaltmak (Canel bu konuda büyük ısrar ediyor).
 • Sıralama algoritmalarının performansının iyileştirilmesi.
 • Daha iyi sonuçlar üretmek.

Bağlantılar Keşif Anahtarı

Bir sayfanın değerli olmadığına dair en büyük sinyal, gelen bağlantı olmamasıdır.

Her sayfa ihtiyaçları en az bir gelen bağlantı – Açıkçası, bu bağlantı yok değil üçüncü bir kişiden olmak gerekir – bu bir iç bağlantı olabilir.

Ancak, Bingbot’un bir ‘Belleği’ Olduğundan Bir Zamanlar Keşfedilmeleri Gerekmez

Bingbot, bellekteki her URL’yi tutar ve tüm bağlantıları kaldırılsa bile geri döner ve aralıklı olarak yeniden tarar.

Bu, Bingbot’un (ve Googlebot’un) neden geri döndüğünü ve sayfadan aylar sonra bile gelen bağlantıları olmayan silinmiş sayfaları ve tüm referansların kaldırıldığını kontrol ettiğini açıklar.

Sitemde tam olarak bu durumu yaşadım – 5 ay önce sildiğim eski sayfalar beni (ve Bing ve Google!) Rahatsız etmek için geri geliyor.

Neden?

Bing, herhangi bir URL’nin aniden hayata dönüp değerli olabileceğini düşündüğü için – örneğin:

 • Aktif hale gelen park edilmiş alan adları.
 • Sahipliği değiştiren ve hayata dönüşen alanlar.
 • Bir sitenin sahibi tarafından düzeltilen bozuk bağlantılar.

URL Yaşam Döngüsü Bing’de ‘Şey’

Bir sınır var: Canel’in “yaşam döngüsü” dediği şey.

Bu yaşam döngüsü tamamlandığında, URL artık bellekten taranmayacak – bir gelen bağlantının keşfi, bir RSS beslemesindeki referans veya bir site haritası veya API’ları yoluyla gönderilmesi yoluyla yeniden canlandırılabilir.

Canel, RSS yayınları ve site haritaları sağlamanın Bingbot ve Googlebot’un yalnızca yeni ve canlandırılan içeriği keşfetmesine değil, aynı zamanda “bilinen” içeriği verimli bir şekilde taramasına yardımcı olmamıza yardımcı olan çok önemli araçlardır.

Daha da iyisi, indeksleme API’sini kullanın, çünkü bu hem içeriği keşfetmelerine yardımcı olmakta hem de boşa / gereksiz taramayı azaltmak, böylece karbon emisyonlarını azaltmak için çok daha verimlidir.

Podcast’in bu bölümünde bunun hakkında daha fazla konuşuyor .

Ayıklanıyor

Ben HTML5 hayranıyım.

Teorik olarak süper kullanışlı olmasına rağmen, bir sayfa oynatmanın rolüne özgü unsurları tanımladığı için HTML5’in nadiren iyi uygulandığını ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, botların bir sayfadan bilgi çıkarmasına yardımcı olan yapı ve anlambilim vermesine rağmen, çoğu zaman değil.

Google’dan John Mueller, katı HTML5’in botlar için tam olarak bu nedenle çok yararlı olmadığını önerdi.

Canel, herhangi bir standart yapının yardımcı olduğu kategoriktir .

Konuyu, alt konuları ve alt alt konuları tanımlamak için başlık etiketlerini doğru şekilde kullanmak, yapabileceğiniz en az şeydir.

Tabloları ve listeleri kullanmak da basit ama güçlüdür.

Bölümler, bir yana, üstbilgiler, altbilgiler ve diğer anlamsal HTML5 etiketleri Bingbot’a (ve neredeyse Googlebot’a) yardımcı olur ve mümkünse uygulamaya değer.

HTML tablolarında hızlı kelime.

Verileri yapılandırmanın çok güçlü bir yoludur – bunları tasarım için kullanmayı bırakın.

Web’deki tablonun% 80’inden fazlası tasarım için kullanılır, ancak tablolar tasarım için değil veri sunmak içindir… ve bu bir makine için çok kafa karıştırıcıdır. (Canel, sevdiğim dikkat dağıtıcı terimini kullanıyor, çünkü Bot’u daha insan yapıyor.)

Bingbot‘a bir iyilik yapın ve güneş sistemindeki gezegenler gibi verileri sunmak için bir tablo kullanın.

İçeriği sayfanın düzeni içinde konumlandırmak için DIV ve CSS kullanın.

Ancak yapının herhangi bir sistemizasyonu düşünülmeye değer.

Ismarlama bir CMS oluşturursanız, botların “sindirilmesine” yardımcı olmak için HTML5‘i kullanın.

Aksi takdirde, herhangi bir hazır CMS, botlar için çıkarmayı kolaylaştırır.

Standart CMS sistemleri ile aynı genel yapıyı tekrar tekrar görürler ve bu tekrarlama, makine öğreniminin en iyi şekilde ele alabileceği şeydir.

Bu nedenle, sitenizi Joomla, Typo3 veya WordPress gibi popüler bir CMS ile oluşturmayı düşünmeye değer.

Botların sayfalarınızdan içerik ayıklamasına yardımcı olmak açısından, WordPress, sitelerin% 30’undan fazlası WordPress kullanılarak oluşturulduğu için en iyi adaydır.

Bot, ziyaret ettiği üç siteden birinde aynı temel yapıyı görüyor.

Ve bu güzel bir şekilde …

Botlar ve Makine Öğrenmesi

Makine öğrenmesinin keşif-tarama-çıkarma-indeksleme işlemindeki her adımı tetiklediğini hatırlamak önemlidir. Makine öğrenimi anahtardır.

Sayfaları (Canel’in terimi) derinlemesine anlamak ve ayıklamak için akıllı, gelişen bir sistem Bing, Google ve web sitesi sahipleri için çok önemlidir.

İçeriğinizi en iyi şekilde ayıklamak ve dizine eklemek için, bir bot temel HTML kodunda kalıplara ihtiyaç duyar.

Bu yüzden hepimiz için büyük bir avantaj, kendi bağlantılarımızın, site yapımızın, sayfa yapımızın ve HTML’nin hepsinin tutarlı olmasını ve mümkünse kendi sitemizin dışında da geçerli olan standartlarla tutarlı olmasını sağlamak için çok çalışmaktır.

Ama… Tüm Siteler Aynı Olacak

Web üzerindeki diğer birçok siteyle aynı yapıya sahip bir site oluşturmanın, hepsinin birbirine karışacağı anlamına gelebilir. Durum böyle değil.

Tasarım HTML yapısından bağımsızdır. Ve tam olarak HTML5‘in amacı budur – tasarımı anlambilimden ayırmak. Bu makale bu noktayı kapsamaktadır.

Yapı tam olarak aynı olmayacak (sadece yarım düzine sayfa kabul edilen çok küçük siteler).

Ve gerçekte olsa bile, bu neden önemli?

Oluşturduğunuz içerik benzersizdir (umarım). Aynı konu hakkında konuşurken bile iki marka aynı şeyi söylemeyecektir.

Yani, WordPress kullanıyorsanız ve popüler bir tema seçerseniz, botlar için tüm kutuları işaretlersiniz … yine de tasarımınız, yapınız ve içeriğiniz kitleniz için benzersiz olacaktır.

Her iki cephede de kazanırsınız.

Kısacası, büyük bir bütçeye sahip büyük bir şirket değilseniz, ortak bir CMS’de popüler bir şablona yapışmak genellikle iyi bir seçim olacaktır, çünkü bunlar yaygın olduğundan, bunlar tüm arama motorları tarafından yerel olarak anlaşılacaktır.

İçeriğiniz benzersizdir ve basit CSS kullanarak benzersiz görsel sunuyu tamamen değiştirebilirsiniz.

Sadece CSS standartlarına bağlı kalmayı unutmayın ve Bingbot ve Googlebot‘u karıştırmamak için CMS çekirdeği veya temel HTML ile uğraşmayın.

Google ve Bing İşbirliği

Her iki bot da Chromium kullanıyor. Chromium’un yalnızca Chrome’u değil Opera’yı ve diğer bazı tarayıcıları da destekleyen açık kaynaklı bir tarayıcı olduğunu hatırlamak önemlidir .

Bu bağlamda, önemli olan Bingbot’un 2019’un sonlarında sadece Edge’in Chromium sürümüne geçmesi değil , aynı zamanda her zaman yeşil hale gelmesi için Googlebot’u izlemesidir.

Bundan da ötesi Canel, Bing ve Google‘ın şimdi Chromium üzerinde birlikte çalıştıklarını söylüyor. Hayal etmek garip. Ve unutması kolay.

Canel, ortak çalışmanın her iki şirketin de çıkarına olduğunu öne sürüyor – aynı içeriği aynı hedefle taramaya çalışıyorlar.

Ölçek (ve maliyet) göz önüne alındığında, standartlaştırmaya her türlü ilgileri vardır (bu kelime geri gelmeye devam ediyor!).

Web sitesi sahiplerinin farklı botlar için farklı şekilde gelişmesini bekleyemezler. Ve şimdi, bunca yıldan sonra, bu bir gerçeklik gibi görünüyor.

Hem aynı tarayıcıyı hem de Evergreen’i kullanan iki büyük tarayıcı. Web siteleri geliştirmek çok daha kolaylaştı mı?

Bingbot‘un Edge’i benimsemesi SEO topluluğunun hayatını kolaylaştıracak, çünkü render işlemini sadece bir kez test etmemiz gerekecek.

Bir sayfa Edge’de iyi sonuç verirse, Chrome’da iyi, Googlebot için iyi ve Bingbot için iyi sonuç verir. Ve bu hepimiz için harika bir haber.

Bilgi için, 15 Ocak 2020’den beri, Microsoft tarayıcı Edge’in genel olarak dağıtılmış sürümü Chromium üzerine kurulmuştur.

Bu nedenle, sadece edilir bizim tarayıcılar artık çoğunlukla aynı temel kod üzerine inşa, hem büyük arama motoru botları da vardır.

Zengin Öğeler için Çıkarma

Zengin unsurların / Darwinizm’in aramadaki büyümesi bu serinin başlangıç ​​noktasıydı.

Ve gerçekten anlamak istediğim bir şey, bunun bir indeksleme bakış açısından nasıl çalıştığı.

Bing ve Google, tüm bu SERP özelliklerine hizmet veren bir dizinleme sistemini nasıl ölçeklendirir?

Her iki bot da bir sayfanın bölümlerini / parçalarını / bloklarını belirleme ve oynadıkları rolü (başlık, altbilgi, bir yana, menü, kullanıcı yorumları vb.)

HTML’nin kötü bir şekilde organize edildiği durumlarda bile, sayfanın ortasından belirli ve kesin bilgileri doğru ve güvenilir bir şekilde çıkarabilirler (ancak bu tembel olmak için bir bahane değildir).

Makine öğrenimi bir kez daha önemlidir.

Bunu yapma yeteneklerinin anahtarıdır. Ve o bu son birkaç yıldır gördüğümüz zengin elemanları olağanüstü büyüme temelini şeydir.

On yıl öncesine kıyasla bugün geri adım atmak ve SERP’lerin anatomisine bakmak faydalı olabilir.

Zengin unsurlar modern SERP’lerde önemli bir yer tuttu – sadece 10 mavi bağlantıya sahip SERP’lerimizin olduğu günleri hatırlamanın zor olduğu noktaya…. özelliksiz-SERPs.

Endeksleme / Saklama

Bingbot’un bilgiyi saklama şekli, tüm sıralama ekipleri için kesinlikle çok önemlidir.

Her algo, sonuçlardan yararlanabilecekleri bilgileri sağlamak için Bingbot’un endekslemesinin kalitesine güvenir.

Anahtar açıklamadır.

Canel’in ekibi sakladıkları verilere açıklama ekler.

 • HTML’ye zengin bir açıklayıcı katman eklerler.
 • Parçaları etiketler: başlık, paragraf, medya, tablo, bir yana, altbilgi vb.

Ayrıca, içeriği sayfanın ortasından uygun, genellikle zengin bir biçimde çıkartmalarını ve SERP’ye yerleştirmelerini sağlayan (çok basit) bir numara var.

Standartlar Etkili Etiketlemenin Anahtarıdır

Kullanışlı ipucu: Canel’in daha önce söylediklerinden, HTML’niz bilinen bir sistemi (WordPress‘teki titizlikle doğru HTML5 veya Gutenberg blokları gibi) takip ederse, etiketleme farklı zengin öğelere daha doğru, daha ayrıntılı ve daha “kullanılabilir” olacaktır.

Ayrıca, içeriğiniz daha kolay anlaşıldığından ve dizinden daha kolay erişilip çıkarıldığından içeriğinize başlangıç ​​kapısından itibaren kesin bir avantaj sağlar.

Zengin Ek Açıklamalar

Canel “zengin” terimini kullanıyor ve bu etiketlemenin / ek açıklamanın kapsamlı olduğunu ima eden “çok sayıda özellik ekleme” den bahsediyor.

Bingbot, içeriğin sıralama algoritmaları tarafından nasıl algılandığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ek açıklamaları, içeriğinizin farklı SERP özelliği algos tarafından algılanması, seçilmesi ve görüntülenmesi konusunda dünyadaki tüm farkları yaratır.

İçeriğiniz dizine eklendiğinde Bingbot tarafından yeterince açıklanmazsa, bir SERP’de görünme konusunda çok ciddi bir handikapınız var – mavi bağlantılar, öne çıkan snippet’ler, haberler, resimler, videolar…

Dolayısıyla, içeriğinizi blok düzeyinde yapılandırmak önemlidir.

Standartlaştırılmış, mantıklı bir sistem kullanmak ve sitenizde korumak, Bingbot‘un sayfayı veritabanında saklarken içeriğinizi kullanılabilir bloklarda açıklama eklemesini sağlamanın tek yoludur…

Ve bu temel taşı olup olmadığını içerik vardır ya ölür SERPs bir öbek – potansiyel bir aday olarak kabul ediliyor açısından hem değil, aynı zamanda nasıl ve ne zaman görüntülenir.

Her Bağlantı İster Mavi Bağlantı ister Zengin Eleman Aynı Veritabanına Dayalı

İçerik formatı veya SERP özelliği ne olursa olsun, tüm sıralama ve sonuçları görüntüleme sistemi Canel’in ekibinin internet anlayışına, internetin işlenmesine ve internetin depolanmasına bağlıdır.

Öne çıkan snippet / Soru-Cevap, videolar ve resimler, haber karuselleri vb. İçin birden fazla keşif, seçim, işleme veya indeksleme sistemi yoktur.

Her şey bir araya getirilir ve her takım ihtiyaç duyduğu şeyi tek bir kaynaktan alır.

Aday kümelerinin aday listesini seçme, analiz etme ve sunma yeteneği, Bingbot’un sayfalara eklediği ek açıklamalara bağlıdır.

Aramada Darwinizm Daha İlginç Oldu

Evet, sıralama ilkeleri Gary Illyes’in açıkladığı gibi Darwinisttir , ancak bazı sayfalardaki içerik hareket halindeyken ciddi bir avantaja sahiptir.

İçeriğinize Haksız Avantaj Sağlamak için Kulplar Ekleyin

Anladığım kadarıyla Canel’in bahsettiği “zengin ek açıklamalar katmanı” Cindy Krum’un Fraggles teorisinde kullandığı kulplar .

Kendi HTML’mizde tanımlaması kolay tanıtıcılar eklersek, ek açıklamalar: farklı aday kümelerinin algoritmalarına daha doğru, daha ayrıntılı ve daha yararlı olur.

İçeriğinizdeki HTML “tutamaçları”, Darwinist SERP dünyasında hayata başlamasını sağlayacaktır.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı