2020’de önemli altı SEO önerisi

2020’de önemli altı SEO önerisi SEO süper rekabetçi ve sürekli değişen bir endüstridir. AI, Google algoritmik güncellemeleri ve SEO efsaneleri gibi en son teknolojiler, SEO ile işinizi büyütmeyi zorlaştırıyor. Bu kılavuzda, SEO’nun tam potansiyelini elde etmek ve oyunda koşullu kalmak için 2020 için en iyi SEO önerilerini paylaşıyorum.

1. Google BERT

Google BERT, Google’ın tüm arama sorgularının her on tanesinden birini etkileyen önemli güncellemelerinden  biridir . Google BERT, Google’ın insanlar gibi arama sorgularını anlamasına ve bu sorgular için en alakalı içeriği bulmasına yardımcı olur. Google, tüm diller için BERT güncellemesini yayınladı ve bu yüzden sitelerin sıralamasını ve Öne Çıkan Snippet sonuçlarını etkiledi.

Yine de, Google BERT henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak zamanla olgunlaşacak ve insanlar gibi sorguları ve içeriği anlamak daha doğru hale gelecektir.

Web siteniz son Google temel güncellemeleri sırasında düşüş gördüyse, Google BERT’in  sıralamalarınızı etkilemesi ihtimali olabilir .

Google BERT için özel bir çözüm yoktur. Web sitenizin içeriğini kullanıcılarınız için daha kullanışlı hale getirmeniz yeterlidir. 

Bir sorguyu yazmadan önce arama amacını anlamalısınız. Çünkü içeriğiniz bu anahtar kelimenin arkasındaki amacı karşılayamıyorsa Google’da sıralayamazsınız. 

Bunun için her şeyden önce, bir anahtar kelimenin doğasını anlayın  –  bilgi amaçlı mı, işlemsel anahtar kelime mi yoksa ticari amaçlı anahtar kelime mi? Anladıktan sonra, bu konuyu veya soruyu içeriğinizde, ancak amacına uygun olarak açıklayın.

Örneğin, birisi “SEO” anahtar kelimesini ararsa, kullanıcı SEO’nun ne olduğunu bilmek istediği anlamına gelir. Bu, kullanıcının “SEO” hakkında bilgi edinmek istediği için bilgi amaçlı olduğu anlamına gelir 

2. Daha uzun içerik kaliteli içerik anlamına gelmez

Uzun biçimli içerik yayınlamanın Google’da sizi daha üst sıraya çıkaracağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kelime sayısı önemli bir sıralama faktörü değildir ve yalnızca daha uzun içerik yazarak Google’ı değiştiremezsiniz.

Danny Sullivan, içerik uzunluğu için SEO önerilerini tweetledi

Kaynak: Twitter

Yukarıda söylediğim gibi Google BERT, Google’ın insanlar gibi sorguları ve içeriği anlamasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla, içeriğiniz kullanıcı amacını karşılamıyorsa, içerik uzunluğunuz bile Google’da sıralamanıza yardımcı olmaz. 

Bir makaledeki daha fazla konuyu kapsamak, kalitesini ve alaka düzeyini düşürebileceğinden, daha uzun içeriğin web sitesi sıralamanız için zararlı olabileceğini buldum. Google BERT’den sonra, birçok siteyi etkiliyor. Bu yüzden içerik uzunluğuna odaklanmamalısınız.

 Sizden uzun biçimli içerik  yazmayı bırakmanızı istemiyorum, sadece gerekli ve haklı olduğu yerlerde daha uzun içerik yayınlama konusunda dikkatli olmanız gerekir. 

3. SERP özelliklerinden yararlanın

Google, bilgi grafiği, öne çıkan snippet, sesli aramalar ve görsel arama güncellemeleri gibi daha fazla SERP özelliğini düzenli olarak yayınlamaktadır. Bu özellikleri ciddiye almıyorsanız, Google arama ve işletmenizin potansiyelini kaçırıyorsunuz demektir. 

Öne çıkan snippet’ler diğer tüm SERP listelerinden daha fazla tıklama alır ve sesli aramalar gün geçtikçe artmaktadır. 

Daha yüksek sıralama yapıyorsanız ve tıklamalara kıyasla daha fazla gösterim alıyorsanız , sayfanın söz konusu sorgu için tıklamaların çoğunu alan özellikli bir snippet gibi SERP özelliklerine sahip olma olasılığı olabilir . Ve sadece daha fazla gösterim alıyorsunuz. 

TO’nuzu iyileştirmek ve daha fazla tıklama almak için web sitenizi bu SERP özellikleri için optimize etmeniz gerekir. Örneğin, siteniz için öne çıkan bir snippet almak için. İçeriğinizi ve yapısını optimize etmeniz gerekir. 

İçeriğinizi iki ila üç satırlık küçük paragraflara yazın ve uygun başlıklar-alt başlıklar, madde işaretleri ve tırnak işaretleri kullanın. Böylece Google içeriğinizi çok daha iyi anlayabilir.

4. Şema

Şema bir sıralama faktörü değildir, ancak SEO başarısında çok önemli bir rol oynayabilir . Google’ın web siteniz, sayfanız ve içeriğiniz hakkındaki her şeyi kolayca anlamasına yardımcı olur. Ayrıca, öne çıkan snippet, bilgi grafiği ve sesli arama gibi SERP özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olur. Google, farklı sayfa türleri ve içerikler için farklı şema kodları sunar:

  • Nasıl yapılır kılavuzları
  • SSS
  • Ürün İncelemeleri
  • Tarifler

Ve bircok digerleri. Tüm şema verilerini  Schema.org  veya  Google Developers sitesinde kontrol edebilirsiniz.

TO’nuzu ve sıralamanızı artırmak ve Google SERP özelliklerinden yararlanmak için şema verilerini web sitenize uygulamanız gerekir.

5. Bağlantılar

Dahili bağlantılar kendi sitenizdeki geri bağlantılardır. Başarılı bir SEO stratejisinin en önemli bölümlerinden biridir. Onları bu listeye ekliyorum çünkü bu günler öncekinden daha önemli. 

Dahili bağlantılar size üç şekilde yardımcı olur

  1. Bağlantılar, sitenizde gezinme açısından ziyaretçileriniz için yararlıdır
  2. Hemen çıkma oranı ve zaman harcaması gibi kullanıcı metriklerinizi iyileştirmenize yardımcı olur 
  3. Suyu tüm sayfalarınıza aktarın ve sıralamaları yükseltin

İç bağlantılar Wikipedia’nın başarısında önemli bir rol oynar. Wikipedia, sayfa içeriğine birçok sayfa arasında bağlantı kurar. Bu, Wikipedia’nın ziyaretçilerini sitelerinde daha uzun süre tutmasına ve SEO’larını artırmasına yardımcı olur.

Dahili bağlantılar eklemek birkaç gün içinde sıralamanızı yükseltebilir. Burada dahili bağlantıların etkisini aşağıda verilen ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Kaynak:  LoudGrowth

Sitenin iç bağlantılarını geliştirdiğimizde web sitesi sıralamada bir artış gördü.

Dahili bağlantılardan yararlanmak için önemli sayfalarınızı ve yayınlarınızı web sitenize ve blog  sayfalarınıza eklemeniz gerekir  . web sitenizdeki alakalı yerlerle alakalı sayfaları birbirine bağlayın. Ayrıca, web sitenizin altbilgisine en önemli sayfaları ekleyin. 

6. Markalı SEO ve EAT

Markalı SEO, SEO’nun geleceğidir. SEO, geleneksel faktörlerden marka ve otoriteye doğru kaymaktadır. Önümüzdeki yıllarda bunu açıkça göreceksiniz.

Uzun vadede sıralamak ve kendinizi rakiplerinizden bir adım önde tutmak istiyorsanız, markaya odaklanmalısınız. 

Saygın bir marka olarak sitenizi ve işinizi kurmak için SEO stratejinizi planlayın. Daha fazla kişinin sizi Google’da arayabilmesi için marka aramalarınızı artırmaya odaklanın. Marka aramaları gizli bir sıralama sinyalidir.

Ama eğer YMYL nişindeyseniz, o zaman sizin için daha önemlidir. EAT’inizi geliştirmelisiniz. YMYL siteleri için Google alır EAT daha ciddi. Yayıncılık sektöründe siteleri, haber yayınları, ödüller, tanımaların ve yazar nitelikleri sen senin EAT geliştirmede yardımcı olur.

 

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 5 Ortalama: 4.6]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
× Whatsapp Destek Hattı